ЖЕЛЕ РОЛАТ

Состојки

СОСТОЈКИ

  • 1 пакување Сендвич колачиња со какако и какао фил
  • 150 г растопен путер
  • 1 лажичка екстракт од ванила
  • 1 лажица какао
  • 250 мл млеко
  • 2 ќесички шлаг-пена
  • 1 пакетче желатин растворен во вода и растопен на пареа
  • желе-бонбони во различни бои

10

300

Подготовка

Сомелете ги сендвич-колачињата и префрлете ги во длабок сад. Додадете го растопениот путер, ванилата и какаото и оформете смеса која ќе ја ставите врз хартија за печење на работната површина. Врз неа ставете друга хартија за печење и расукајте една кора дебела половина см. Во друг длабок сад изматете го шлагот со млекото и додадете го желатинот разреден и растопен на пареа. Добро промешајте, па во смесата додадете ситно исечкани желе бонбони. Исфилувајте ја кората и многу внимателно превиткајте ја во ролат. Со помош на хартијата за печење прицврстете го ролатот и оставете во ладилник да се стегне околу 3-4 часа. Пресечете парчиња и уживајте.
Сендвич со домати, оригано, копар и фета

Сендвич со домати, оригано, копар и фета

8 парчиња Интегрален леб со микс од зрна 150г рендано фета сирење 2 лажички зрна копар, исечкан на мали парчиња 2 домати, исечкани на коцки оригано сол и свежо мелен бибер 4 листа зелена салата

410
Лимон мафини

Лимон мафини

350 г Брашно за колачи 2 јајца 200 г шеќер 150 мл масло 1 ќесичка ванилин шеќер 2 лимона (кора и сок)

1250
ЊОКИ

ЊОКИ

околу 400-600 г Екстра бело брашно тип 400 (во зависност од големината на јајцата) 1 кг варени компири 3 јајца 50 мл маслиново масло сол по вкус За пропржување: 3 лажици путер За сос: 500 мл доматен сос 1 чешне лук 50 г рендан пармезан 3 лажици маслиново масло

4-690
Just2Good десерт со банана и малини

Just2Good десерт со банана и малини

420
КРЕМ ЧОРБА ОД ПЕЧУРКИ СО ДВОПЕК

КРЕМ ЧОРБА ОД ПЕЧУРКИ СО ДВОПЕК

3-4 парчиња Двопек со сусам 250 g свежи шампињони 1 главица кромид 1 лажица брашно 1 јајце 1,5 l вода 100 ml кисела павлака магдонос маслиново масло сол, сув зачин по желба

430
ШТРУДЛА СО ЧОКОЛАДО И ОРЕВИ

ШТРУДЛА СО ЧОКОЛАДО И ОРЕВИ

За тесто: 500 г Екстра бело брашно тип 400  200 мл млеко 1 лажица шеќер 1/2 свеж квасец 3 лажици масло за јадење 3 жолчки 150 г шеќер во прав 1 лажичка екстракт од ванила За фил: 100 мл млеко 100 г чоколадо за готвење 100 г шеќер 100 г ситно мелени ореви 2 лажици […]

10150
СЛАДОК ДВОПЕК

СЛАДОК ДВОПЕК

12 парчиња Двопек со сусам и просо 2 мали шолји сок од брусница 1/2 мала шолја вода 125 g шеќер 1 ќесичка цимет 1 парче кора од лимон 2 лажици густин 2 лажици бадеми 2 лажици суво грозјеД

625
КАФЕ-ТОРТА

КАФЕ-ТОРТА

За тесто: 170 г Брашно за колачи 170 г путер или маргарин на собна темепратура 170 г шеќер (може да користите и кафеав шеќер) 3 јајца 4 лажици инстант кафе разредени со 1 лажица врела вода За фил: 120 г шеќер во прав 70 г путер на собна температура 1 лажица инстант кафе разредено во […]

1245