ШАРЕНА СОЛЕНА ТОРТА

Состојки

СОСТОЈКИ

За црвена крем-салата:

 • 1 тегла цвекло, ситно исечкано
 • 3 варени јајца
 • 6-7 лажици мајонез
 • 1 лажица кисела павлака
 • сол и мелен црн пипер по вкус

За бела крем-салата:

 • 2 пилешки стека, сварени и исечкани на коцки
 • 1 мала конзерва грашок
 • 2 компира, сварени и ситно исечкани
 • 2 јајца варени и ситно исечкани
 • 4-5 лажици мајонез
 • 2 лажици крем-сирење
 • сол и мелен црн пипер

12

60

Подготовка

Најпрво состојките за црвената салата ставете ги во сад и мешајте ги додека не се соединат. Потоа во друг сад промешајте ги сите состојки за белата крем-салата додека не се соединат. Во тавче, наредете парчиња од пченкарниот тост леб, па нанесете слој од белата крем-салата, потоа уште еден слој пченкарен тост леб, слој од црвената крем-салата и завршете со уште еден слој од пченкарниот тост леб. На крај, премачкајте ја целата солена торта со крем-сирење или со кисела павлака. Декорирајте со ситно исечкано цвекло и магдонос.
СОЧНИ СОЛЕНИ КОЛАЧИ

СОЧНИ СОЛЕНИ КОЛАЧИ

250 г Брашно за колачи 1 лажица шеќер 1 лажичка сол 1/2 лажичка лук во прав 5 лажици студен путер 180 мл студено млеко 120 г рендан кашкавал 3 лажици рендан пармезан За премачкување: 2 лажици растопен путер 1 чешне лук ситно исечкано 1 лажичка свежо исечкан магдонос прстофат сол

1245
Сендвич со крем-сирење, месо од мисирка и марула

Сендвич со крем-сирење, месо од мисирка и марула

8 парчиња Бел леб 8 парчиња варено мисиркино месо (нискокалорично) 100г крем сирење маслиново масло 1 домат, исечкан на мали парчиња 1 лажица ситно исечкан магдонос сол и свежо мелен бибер 4 листа марула

410
Лимон колач

Лимон колач

За пандишпан: 180 г Брашно за колачи малку сол 1 лажица сок од лимон 60 мл маслиново масло 250 мл кисела павлака 2 јајца 2 лажички мајчина душичка 3 лажици кора од лимон 150 г шеќер. За глазура: 100 г шеќер во прав 4 лажици лимон свеж лимон и листови мајчина душичка.

8-1060
ЕМПАНАДАС СО ПЕЧУРКИ

ЕМПАНАДАС СО ПЕЧУРКИ

За тесто: 500 г Екстра бело брашно тип 400 250 г млеко 2 лажици шеќер ½ квасец 1 јајце 3 лажици маслиново масло сол по вкус За фил: 1 лажица Екстра бело брашно тип 400 2 лажици путер 1 средна главица кромид 500 г свежи шампињони 200 мл вода 1 лажица сув босилек 1 лажица […]

4-660
Чоколаден колач

Чоколаден колач

150 г Брашно за колачи 300 г чоколадо за готвење 100 г шеќер 150 г путер 4 јајца 30 г мелени бадеми 1 ќесичка ванилин шеќер

6-845
Жито Лукс рецепт – Бомбици со Нутри колачи

Жито Лукс рецепт – Бомбици со Нутри колачи

830
ЛИСНАТИ ПЕЧИВА СО ВИШНА

ЛИСНАТИ ПЕЧИВА СО ВИШНА

За лиснато тесто: 300 г Брашно за колачи 125 мл кисела вода 2 лажици масло за јадење прстофат сол 150 г путер или маргарин За фил: 200 г одмрзнати вишни 1 лажица нишесте 3 лажици шеќер 1 лажичка екстракт од ванила прстофат цимет

1290
КУГЛОФ

КУГЛОФ

500г Пекарско брашно тип 500 150мл масло за јадење 4 јајца 300г шеќер 150мл млеко 25г какао 1 ќесичка ванилин шеќер 1 ќесичка прашок за печиво рендана кора од лимон

8-1080