ВКУСНИ ЗЕМИЧКИ СО ПИЦА ФИЛ

Состојки

 • 500 г Екстра бело брашно тип 400
 • 250 г млеко
 • 50 мл маслиново масло
 • 1/4 свеж квасец
 • прстофат сол
 • 2 лажички шеќер
 • 150 г рендан кашкавал
 • 20 г рендан пармезан
 • 50 мл доматен сос
 • 100 г кулен
 • јајце за премачкување

10-12

140

Подготовка

Во длабок сад ставете ги брашното, млекото, маслото, квасецот, солта и шеќерот. Замесете меко и глатко тесто и оставете го да стаса околу 1 час на собна температура. Поделете го на мали топчиња, во зависност од големината на тавата. Секое топче расукајте го во малечка кора и во него ставете од ренданиот кашкавал, доматниот сос, пармезан и парчиња кулен. Повторно со помош на дланките, свиткајте го тестото заедно со филот во форма на топче. Ставете ги вака подготвените топчиња во тава (одвоени малку едно од друго) премачкана со масло или путер. Оставете ги топчињата да стасаат 30-тина минути и загрејте ја рерната на 180 степени. Премачкајте ги со изматено јајце. Печете околу 20-25 минути додека не добијат убава златнокафеава боја.
ТОСТ КАНАПЕИ СО ФИЛ ОД ПЕЧУРКИ

ТОСТ КАНАПЕИ СО ФИЛ ОД ПЕЧУРКИ

1 пакување интегрален пченичен тост леб 300г крем-сирење 2 лажици маслиново масло 1 помал компир 500г свежи печурки неколку чешниња лук 50мл бело вино 1 лажичка сув темјан ¼ лажичка црн бибер ¼ лажичка сол

МИРИСЕН КОЛАЧ

МИРИСЕН КОЛАЧ

250 г Екстра бело брашно тип 400 2 лажички прашок за печиво 1 лажичка цимет 1/2 лажичка мелено каранфилче 1/2 лажичка мелено мускатно оревче 1/2 лажичка сол 2 јајца на собна температура 150 г шеќер 170 мл кисела павлака кора од 1 портокал 80 мл сок од портокал 100 г шеќер 60 мл масло за […]

2060
Пита со урдa и сланина

Пита со урдa и сланина

За тесто: 450 г Екстра бело брашно тип 400 200 мл млеко 20 г свеж квасец  1 лажичка шеќер  50 мл масло за јадење  сол За фил: 400 г урда  1 јајце 200 г сланина – ситно исечкана на коцки  Сол

6105
Жито Лукс рецепт – Солена торта со интегрален леб на парчиња

Жито Лукс рецепт – Солена торта со интегрален леб на парчиња

4-615
ПАЛЕНТА СО ПЕЧУРКИ

ПАЛЕНТА СО ПЕЧУРКИ

170 г Палента 800 мл вода 2 лажици „Вегета“ ½ l доматно пире 1 кромид 1 исечкано чешне лук малку бело вино 10 г путер 2 лажици масло шампињони малку лимонов сок оригано и магдонос по желба

240
ПРАЗНИЧНА ПОГАЧА

ПРАЗНИЧНА ПОГАЧА

500 г Екстра бело брашно тип 400 200 мл млеко 1 белка 50 мл масло за јадење 20 г свеж квасец 1 лажичка шеќер 1 лажичка сол јајце за премачкување сусам и мак за декорација 100 г омекнат путер

6-8180
ПОГАЧА

ПОГАЧА

За тесто: 1кг Пекарско брашно тип 500 2 лажички сол 1 маргарин за премачкување 40г квасец 2 јајца 150мл масло за јадење 100мл млеко 2 лажички шеќер околу 300 мл вода сусам или ким за декорација.

90
ЧОКОЛАДНИ БОМБИЦИ

ЧОКОЛАДНИ БОМБИЦИ

3 пакувања Меки колачиња со чоко парчиња 2 жолчки  4 лажици шеќер  200 гр чоколадо за готвење  250 гр путер  100 мл млеко  малку рум  100 гр сецкано суво грозје  100 гр ситно сечкано желе  100 гр сечкани ореви

45