Рипчиња сендвичи

Состојки

  • 1 пакување пченичен бел леб
  • 2 конзерви туна од 180 г
  • 1 стапче целер,ситно исечкано
  • 2 супени лажици мајонез
  • 1 многу тенко и дијагонално краставица
  • марула

Подготовка

1. Во сад измешајте ја туната, целерот и мајонезот. 2. Користејќи калап во форма на риба исечете по еден облик од секое парче леб. 3. На половината од нив ставете по 2 парчиња краставица. 4.Распределете ја смесата со туна врз краставиците и додадете ја марулата. 5. Поклопете со останатите парчиња тост леб.
Жито Лукс рецепт – Торта со моркови

Жито Лукс рецепт – Торта со моркови

ЅВЕЗДЕНИ СЕНДВИЧИ

ЅВЕЗДЕНИ СЕНДВИЧИ

ПАЛЕНТА СО ПЕЧУРКИ

ПАЛЕНТА СО ПЕЧУРКИ

Состојки: 800 мл вода 2 лажици „Вегета“ ½ l доматно пире 170 г палента 1 кромид 1 исечкано чешне лук малку бело вино 10 г путер 2 лажици масло шампињони малку лимонов сок оригано и магдонос по желба

БРУСКЕТИ СО ПРШУТА

БРУСКЕТИ СО ПРШУТА

Состојки неколку парчиња двопек 150 g пршута 300 g чери домати 1 топка моцарела сирење власец (може и магдонос или младо кромитче) маслиново масло 1 чешне лук, сол

Жито Лукс рецепт – Лосос со интегрален леб

Жито Лукс рецепт – Лосос со интегрален леб

Рипчиња сендвичи

Рипчиња сендвичи

Состојки 1 пакување пченичен бел леб 2 конзерви туна од 180 г 1 стапче целер,ситно исечкано 2 супени лажици мајонез 1 многу тенко и дијагонално краставица марула

Just2Good десерт со банана и малини

Just2Good десерт со банана и малини

ПУДИНГ СО ПАЛЕНТА

ПУДИНГ СО ПАЛЕНТА

Состојки 1 шолја палента 1 шолја вода 1 1/2 шолја млеко 1 1/2 шолја бел шеќер 1 стапче цимет 1/2 шолја путер