ЧОКОЛАДНИ МАФИНИ

Состојки

 • 130 г Екстра бело брашно тип 400
 • 200 г шеќер
 • 35 г какао
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • малку сол
 • 1 јајце
 • 1 зрела пасирана банана
 • 120 мл топла вода
 • 60 мл млеко
 • 60 мл масло за јадење
 • 1 лажичка екстракт од ванила

За чоколаден фил:

 • 200 г чоколадо со минимум 60% какао
 • 200 г путер
 • 230 г шеќер во прав

6-8

50

Подготовка

Во длабок сад се мешаат брашното, шеќерот, какаото, прашокот за печиво, содата и солта. Во друг сад се матат јајцето, пасираната банана, млекото, маслото, водата и екстрактот од ванила за да се соединат сите состојки. Им се додаваат сувите состојки и се матат со жица за матење. Со добиената смеса за мафини се полнат калапите, претходно намачкани со масло. Се печат во загреана рерна на 180°С, 20 минути. Во сад на пареа се топи чоколадото и се остава да се излади. Во длабок сад со миксер се матат путерот и шеќерот во прав додека да се добие пенеста смеса, па се додава растопеното чоколадо. Чоколадниот фил се става во готварски шприц и се филуваат мафините.
ПИТА СО ПИЛЕШКО

ПИТА СО ПИЛЕШКО

500 г Екстра бело брашно тип 400 1 ½ лажичка сол 250 г путер 120 мл вода 2 јајца За фил: 500 г варени пилешки гради исечкани на коцки 200 г сечкани шампињони 3 лажици путер 1 среден ситно исечкан кромид 2 сечкани моркови 120 г брашно 700 мл пилешки булјон 1 лажица мајчина душичка […]

4180
КРЕМ ЧОРБА ОД ПЕЧУРКИ СО ДВОПЕК

КРЕМ ЧОРБА ОД ПЕЧУРКИ СО ДВОПЕК

3-4 парчиња Двопек со сусам 250 g свежи шампињони 1 главица кромид 1 лажица брашно 1 јајце 1,5 l вода 100 ml кисела павлака магдонос маслиново масло сол, сув зачин по желба

430
РОЛАТ СО ОРЕВИ

РОЛАТ СО ОРЕВИ

За тестото: 600 г Екстра бело брашно тип 400 200 мл млеко 1 квасец 3 лажици шеќер прстофат сол 4 жолчки 200 г путер екстракт од ванила жолчка за премачкување За филот: 300 г мелени ореви 4 белки екстракт од ванила 5 лажици шеќер

8-10140
Печен леб со фета сирење и домати

Печен леб со фета сирење и домати

8 парчиња `Rжан леб 3 рендани домати 200г рендано фета сирење оригано маслиново масло сол и свежо мелен бибер

415
ЧИЗКЕЈК

ЧИЗКЕЈК

За бисквит основата:  200 гр изблендирани Сендвич колачиња со ванила фил 70 гр омекнат путер  4 ½ лажици шеќер За фил:  230 гр крем-сирење (маскарпоне)  200 гр шеќер во прав  200 мл слатка павлака 1 лажица ванила екстракт 150 гр слатко од јагоди

1040
СЕНДВИЧ РАЖЕНЧИЊА

СЕНДВИЧ РАЖЕНЧИЊА

СОСТОЈКИ 1 пакување Пченкарен леб неколку шери домати парчиња кашкавал мисиркина мартадела свежи листови марула

4-615
Инес торта

Инес торта

12 парчиња Двопек со сусам и просо 200 г чоколаден прелив 200 г свежо кравјо несолено сирење 545 мл вода 25 г шеќер во прав 2 ќесички ванилин шеќер 200 г павлака за шлаг 700 г компот од вишни 20 г безбоен прелив за торти 100 г лешници

860
ГАЛЕТ СО ДОМАТИ И КИСЕЛА ПАВЛАКА

ГАЛЕТ СО ДОМАТИ И КИСЕЛА ПАВЛАКА

За тесто: 270 г Екстра бело брашно тип 400 1 лажичка шеќер 1 лажичка сол 200 г ладен путер 100 мл ладна вода За фил: 2-3 домати 300 г кисела павлака сув или свеж копар, ситно исечкан 1 чешне лук 100 г ситно изрендан кашкавал маслиново масло 1 јајце за премачкување

2-460