БУРГЕРИ

Состојки

За плескавици:

  • 1 ситно исечкана главица кромид
  • 1 чешне лук, ситно исечкано
  • 2 лажици паста од домати
  • 1 лажица сенф
  • 1 јајце
  • 1 лажица оригано
  • 1 лажица мајчина душичка

5-7

140

Подготовка

Водата, маслото, сувиот квасец и јајцето се мешаат во длабок сад. Се додаваат брашното, шеќерот и солта. Од состојките се замесува меко и мазно тесто. Тестото се остава да нарасне во подмачкан сад 1 час, или додека двојно се зголеми волуменот. Од нараснатото тесто се вадат 12 еднакви дела, се формираат топчиња и се оставаат покриени со кујнска крпа да нараснат. Се премачкуваат со јајце и се наросуваат со сусам. Се печат на 220°С околу 12 минути. Состојките за плескавиците убаво се мешаат за да се добие хомогена смеса и се оставаат во ладилник околу 1 час. Од смесата се формираат плескавици со големина на испечените лепчиња. Се пржат во загреана грил-тава или скара, од двете страни по 7 минути. Откако ќе се испржат плескавиците, бургер-лепчињата се сечат на половина. На долната половина од лепчето се става плескавицата, парче кашкавал, лист свежа марула, домат и кромид и се поклопува со горната половина од лепчето.
Лимон колач

Лимон колач

За пандишпан: 180 г Брашно за колачи малку сол 1 лажица сок од лимон 60 мл маслиново масло 250 мл кисела павлака 2 јајца 2 лажички мајчина душичка 3 лажици кора од лимон 150 г шеќер. За глазура: 100 г шеќер во прав 4 лажици лимон свеж лимон и листови мајчина душичка.

8-1060
ФРАНЦУСКИ СЕНДВИЧ „CROQUE – MONSIEUR“

ФРАНЦУСКИ СЕНДВИЧ „CROQUE – MONSIEUR“

СОСТОЈКИ 1 пакување Бриош леб 250 мл бешамел сос 10-тина парчиња шунка 10-15 парчиња кашкавал 200 г рендан кашкавал мелен црн пипер по вкус

450
КОЛАЧ СО СУВО ОВОШЈЕ.

КОЛАЧ СО СУВО ОВОШЈЕ.

230 г Брашно за колачи 350 г суво грозје кора од 3 портокали 300 мл свежо исцеден сок од портокал 1 јајце 150 г мешано суво овошје по желба (урми, смокви, суви сливи, кајсии итн.)

1580
РОЛАТ СО ПИРЕ ОД КОСТЕНИ

РОЛАТ СО ПИРЕ ОД КОСТЕНИ

СОСТОЈКИ 300 г Сендвич колачиња со ванила фил 250 г пире од костени 350 г путер 150 г чоколадо за готвење 100 г кокос 300 г шеќер во прав 50 мл вода

6-8120
Чоколадни коцки со ванила-крем

Чоколадни коцки со ванила-крем

За пандишпaн: 190 г Екстра бело брашно tип 400 9 јајца 250 г шеќер 2 лажички прашок за печиво 100 г какао 3 лажици масло за јадење. За фил: 800 мл млеко 3 пудинга од ванила 130 г шеќер 2 пакетчиња шеќер од ванила 180 г путер За глазура: 200 г чоколадо за готвење 5 […]

10-1260
АМЕРИКАНСКА ПИТА СО ПРАСКИ

АМЕРИКАНСКА ПИТА СО ПРАСКИ

300 г Eкстра бело брашно тип 400 1 лажичка сол 3 лажички шеќер 250 г омекнат путер 80 мл студена вода За фил: 5 свежи и тврди праски 3 лажици шеќер 2 лажици пудинг од ванила

4-680
ЛИСНАТА ПИТА СО КАЈСИИ

ЛИСНАТА ПИТА СО КАЈСИИ

За тесто: 300 г Брашно за колачи 125 мл кисела вода 2 лажици масло за јадење прстофат сол 150 г путер или маргарин За фил: 1 тегла компот од кајсии (само половинки убаво исушени со помош на кујнски бришач) 3 лажици џем од кајсии 2 лажици шеќер 1 жолчка изматена со 1 лажичка млеко за […]

690
МОНСТЕР СЕНДВИЧИ

МОНСТЕР СЕНДВИЧИ

СОСТОЈКИ Неколку парчиња Интегрален леб со микс од зрна 2-3 лажички сенф тенки парчиња шунка кашкавал зелени маслинки со пиперка

220