БРЗА ПИТА СО ШУНКА, СПАНАЌ И КАШКАВАЛ

Состојки

СОСТОЈКИ

 • 150 г Пченкарно брашно
 • 100 г Екстра бело брашно тип 400
 • 4 јајца
 • 100 мл масло за јадење
 • 150 мл млеко
 • 2 лажички прашок за печиво (1 пакетче)
 • 200 г спанаќ, измиен и исечкан
 • 150 г кашкавал, исечкан на коцки
 • 200 г шунка, исечкана на коцки
 • 1 лажичка сол
 • 2 лажици кисело млеко или павлака

4-6

60

Подготовка

Во длабок сад промашајте ги заедно јајцата, маслото и млекото. Додадете ги двете брашна, солта и прашокот за печиво и добро промешајте. На крај, додадете ги спанаќот, кашкавалот и шунката. Пред да промешате, додадете го киселото млеко или павлаката. Добро промешајте и претурете ја смесата во округло тавче премачкано со масло од сите страни. Печете во загреана рерна на 180 степени околу 30-40 минути.
Печен леб со фета сирење и домати

Печен леб со фета сирење и домати

8 парчиња `Rжан леб 3 рендани домати 200г рендано фета сирење оригано маслиново масло сол и свежо мелен бибер

415
Жито Лукс рецепт – ролат со цимет

Жито Лукс рецепт – ролат со цимет

8
ЧОКОЛАДНИ БОМБИЦИ

ЧОКОЛАДНИ БОМБИЦИ

СОСТОЈКИ 1 пакување Kолачиња со какао и чоколадни парчиња 100 г кокос 3 лажички какао 5 лажици мед 5 лажици растопен путер или маргарин прстофат сол 1 лажичка кафеав шеќер сок од свеж портокал околу 10-30 мл шеќер во прав за декорација

3030
РОЛАТ СО ОРЕВИ

РОЛАТ СО ОРЕВИ

За тестото: 600 г Екстра бело брашно тип 400 200 мл млеко 1 квасец 3 лажици шеќер прстофат сол 4 жолчки 200 г путер екстракт од ванила жолчка за премачкување За филот: 300 г мелени ореви 4 белки екстракт од ванила 5 лажици шеќер

8-10140
ЧОКОЛАДНИ МАФИНИ

ЧОКОЛАДНИ МАФИНИ

130 г Екстра бело брашно тип 400 200 г шеќер 35 г какао 1 лажичка прашок за печиво 1 лажичка сода бикарбона малку сол 1 јајце 1 зрела пасирана банана 120 мл топла вода 60 мл млеко 60 мл масло за јадење 1 лажичка екстракт од ванила За чоколаден фил: 200 г чоколадо со минимум […]

6-850
ПИЛЕШКА САЛТИНБОКА ФОКАЧА

ПИЛЕШКА САЛТИНБОКА ФОКАЧА

За мини фокачи: 400 г Екстра бело брашно тип 400 200 мл млака вода 1/4 свеж квасец 1 лажичка шеќер 1 лажичка сол За пилешко во сланина: 4 парчиња пилешко бело месо 12 големи парчиња сланина босилек кора од 1 лимон сол и мелен црн пипер масло за јадење

480
МИНИ ЧИЗКЕЈК СО БОРОВИНКИ

МИНИ ЧИЗКЕЈК СО БОРОВИНКИ

1 пакување Kолачиња со чоколадни парчиња 2 лажици растопен путер  малку сол  230 гр крем-сирење (маскарпоне)  60 гр шеќер  2 лажици свеж сок од лимон  1/2 лажичка екстракт од ванила   2 јајца  150 гр џем од боровинки  300 гр свежи боровинки За декорација: кора од лимета

1245
ОВОШНИ СЕНДВИЧИ

ОВОШНИ СЕНДВИЧИ

Бриош леб 250г путер 200г мед овошје (банани, јагоди или киви)

715