ТАРТ СО ЧОКОЛАДЕН МУС

Состојки

За основата: 

За чоколадниот мус: 

  • 225 гр чоколадо за готвење исечкано на парчиња 
  • 55 гр путер 
  • 3 јајца (одвоени белките од жолчките) 
  • 55 гр шеќер во прав 
  • 375 мл слатка павлака

За декорација: чоколадни парчиња

8-10

45

Подготовка

За основата: Рерната се загрева на 175 °C. Заедно се миксираат изблендираните колачи, путерот и шеќерот додека да се добие хомогена смеса. Во кружен плех за торта од смесата се моделира основа која се пече 10 минути. Се остава да се излади комплетно.За чоколадниот мус: Во сад на пареа се растопуваат путерот и чоколадата со постојано мешање. Откако ќе се стопат, смесата се трга од оган и се мати да стане мазна. Се враќа на оган и се додаваат жолчките, една по една, матејќи. Потоа смесата се трга настрана. Во друг сад се матат белките додека да се создаде мек снег, постепено се додава половина од шеќерот и се мати додека да се добие цврст снег. Во чоколадната смеса се додаваат белките и сè се меша. Се додава половина од слатката павлака (претходно изматена) и сè се меша додека да се добие хомогена смеса. Чоколадниот мус се става врз бисквит-основата и се измазнува. Се остава во фрижидер неколку часа. Пред послужување се мати преостанатата павлака и се става врз чоколадниот тарт. Се декорира со парчиња чоколада.
НОВОГОДИШНИ БРАУНИС

НОВОГОДИШНИ БРАУНИС

180 г Екстра бело брашно тип 400 1 лажичка сол 1 лажичка прашок за печиво 1 лажичка екстракт од ванила 1 лажичка инстант кафе 100 г какао 4 јајца 250 г путер 350 г шеќер 250 г растопено чоколадо За декорација: Перечиња глазура од шеќер во прав и сок од лимон прехрамбена црвена боја

1245
ТОРТА СО ТИКВА

ТОРТА СО ТИКВА

За пандишпан: 310 г Брашно за колачи 1 лажица цимет 1 лажичка сол 50 г какао 1 лажичка есктракт од ванила 350 г шеќер 180 г кисела павлака 4 јајца 2 белки 240 мл масло за јадење 150 г пире од сварена тиква (или испечена) За фил: 300 г омекнат путер на собна температура 700 […]

15120
ЦЕЗАР САЛАТА

ЦЕЗАР САЛАТА

2 парчиња Двопек со сусам 200 g бело пилешко месо (стек) 30 g пармезан 3 чешниња лук зелена салата 2-4 чери домати сок од 1 лимон павлака мајонез маслиново масло сол бибер

220
ЕКЛЕРИ СО ФИЛ ОД Ф`СТАЦИ

ЕКЛЕРИ СО ФИЛ ОД Ф`СТАЦИ

За тестото на еклерите: 120 г Брашно за колачи 250 мл вода 80 г путер 4 јајца прстофат сол За филот: 100 г ф`стаци 100 мл ирски крем ликер 1/4 лажичка зелена прехрамбена боја 230 г крем-сирење 100 г бело чоколадо 250 мл изматен шлаг 50 г шеќер во прав За глазурата: 150 г бело […]

2090
Жито Лукс рецепт – Торта со моркови

Жито Лукс рецепт – Торта со моркови

845
БРЗА ПИТА СО ШУНКА, СПАНАЌ И КАШКАВАЛ

БРЗА ПИТА СО ШУНКА, СПАНАЌ И КАШКАВАЛ

СОСТОЈКИ 150 г Пченкарно брашно 100 г Екстра бело брашно тип 400 4 јајца 100 мл масло за јадење 150 мл млеко 2 лажички прашок за печиво (1 пакетче) 200 г спанаќ, измиен и исечкан 150 г кашкавал, исечкан на коцки 200 г шунка, исечкана на коцки 1 лажичка сол 2 лажици кисело млеко или […]

4-660
РОЛАТ СО РОГАЧ

РОЛАТ СО РОГАЧ

500 г Екстра бело брашно тип 400 50 г шеќер 1 кесичка сув квасец 2 лажици кора од лимон прстофат сол 250 мл млеко 50 г растопен путер 2 жолчки За фил: 120 г рогач 200 мл млеко 100 г сецкани суви смокви 1 лажица рендана кора од лимон прстофат каранфилче во прав 1/2 лажица […]

6-8140
РОЛАТ СО ОРЕВИ

РОЛАТ СО ОРЕВИ

За тестото: 600 г Екстра бело брашно тип 400 200 мл млеко 1 квасец 3 лажици шеќер прстофат сол 4 жолчки 200 г путер екстракт од ванила жолчка за премачкување За филот: 300 г мелени ореви 4 белки екстракт од ванила 5 лажици шеќер

8-10140