НОВОГОДИШНИ БРАУНИС

Состојки

 • 180 г Екстра бело брашно тип 400
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 1 лажичка инстант кафе
 • 100 г какао
 • 4 јајца
 • 250 г путер
 • 350 г шеќер
 • 250 г растопено чоколадо

За декорација:

 • Перечиња
 • глазура од шеќер во прав и сок од лимон
 • прехрамбена црвена боја

12

45

Подготовка

Во длабок сад, изматете ги путерот и шеќерот заедно. Додавајте ги јајцата едно по едно матејќи помеѓу секое додавање. Додадете го екстрактот од ванила, инстант кафето, растопеното чоколадо и матете додека не се соедини целата смеса. Во длабок сад настрана промешајте ги брашното, прашокот за печиво, солта и какаото додека да се соединат. Постепено додавајте ги сувите состојки во влажните со матење за да се соединат двете смеси. Смесата претурете ја во подмачкан плех. Печете ги коцките околу 25 минути до 30 минути на 180 степени.Изладете комплетно и пресечете правоаголници. Со помош на глазурата декорирајте ги ирвасите како на фотографијата.
Сендвич со цвекло и моцарела

Сендвич со цвекло и моцарела

410
ТОРТИЛЈА ФИШЕЦИ

ТОРТИЛЈА ФИШЕЦИ

За тортилја лепчиња: 400 г Екстра бело брашно тип 400 160 мл млака вода прстофат сол 50 мл масло за јадење За крем-салата: 500 г пилешки стек, сварен и исечкан на коцки 5-7 лажици кисела павлака 300 г варена пченка 3 лажици рендан пармезан 150 г сечкани маринирани шампињони сол и мелен црн пипер по […]

640
ТАВА СО ЗЕЛЕНЧУК

ТАВА СО ЗЕЛЕНЧУК

СОСТОЈКИ 1 векна Интегрален леб со сончоглед 500 г сечкани шампињони 200 г сечкан вргањ 100 г цели јатки ореви 1 главица ситно исечкан кромид 5 лажици доматен сос 2 средни моркови 1 лажица сечкан магдонос 2 лажици маслиново масло 1 среден компир, изрендан 2 лажички мешан сув зеленчук 500 мл булјон од зеленчук

4-650
НОВОГОДИШНИ БРАУНИС

НОВОГОДИШНИ БРАУНИС

180 г Екстра бело брашно тип 400 1 лажичка сол 1 лажичка прашок за печиво 1 лажичка екстракт од ванила 1 лажичка инстант кафе 100 г какао 4 јајца 250 г путер 350 г шеќер 250 г растопено чоколадо За декорација: Перечиња глазура од шеќер во прав и сок од лимон прехрамбена црвена боја

1245
ЧИЗКЕЈК

ЧИЗКЕЈК

За бисквит основата:  200 гр изблендирани Сендвич колачиња со ванила фил 70 гр омекнат путер  4 ½ лажици шеќер За фил:  230 гр крем-сирење (маскарпоне)  200 гр шеќер во прав  200 мл слатка павлака 1 лажица ванила екстракт 150 гр слатко од јагоди

1040
ДОМАШНИ ТЕСТЕНИНИ

ДОМАШНИ ТЕСТЕНИНИ

За тестенини: 100 г Екстра бело брашно тип 400 1 јајце прстофат сол За сос: 40 г рендан пармезан 1/2 лажичка мелен црн бибер маслиново масло

230
СЛАДОК КОЛАЧ СО ТИКВИЧКА

СЛАДОК КОЛАЧ СО ТИКВИЧКА

300 г Екстра бело брашно тип 400 2 лажички сода бикарбона ½ лажичка сол 1 лажичка цимет ½ лажичка мелен сув ѓумбир ½ лажичка мускатно оревче малку мелено каранфилче 3 јајца 120 г пире од моркови (сварени и испасирани моркови) 150 г шеќер 120 мл масло за јадење (или растопен путер) 60 мл водa 1 […]

6-860
ПИТА СО ПИЛЕШКО

ПИТА СО ПИЛЕШКО

500 г Екстра бело брашно тип 400 1 ½ лажичка сол 250 г путер 120 мл вода 2 јајца За фил: 500 г варени пилешки гради исечкани на коцки 200 г сечкани шампињони 3 лажици путер 1 среден ситно исечкан кромид 2 сечкани моркови 120 г брашно 700 мл пилешки булјон 1 лажица мајчина душичка […]

4180