ПИТА-ПОГАЧА СО УРДА

Состојки

За тесто:

 • 800 г Екстра бело брашно тип 400
 • 350 мл млеко
 • 2 јајца
 • 1 белка од јајце
 • 1 жолчка за премачкување
 • 50 мл масло за јадење
 • 50 мл јогурт
 • 30 г свеж квасец
 • 2 лажички сол
 • 1 лажица шеќер
 • За фил:
 • 150 г путер или маргарин
 • 300 г урда

4-6

150

Подготовка

Од состојките за тестото замесете меко тесто и оставете да стаса на собна температура околу 50-60 минути. Размесете го тестото и поделете го на 4 еднакви дела. Секој дел расукајте го во правоаголна форма 30х40 см. Прво нанесете ја првата кора, премачкајте со маргаринот или путерот и урдата, па втората кора, па повторно маргарин и урда, третата кора и повторно маргарин и урда. На крај, поклопете со последната, четврта кора и веритикално пресечете ги корите на 6 еднакви дела. Секој од деловите превиткајте го како спирала и оформете круг (како баничка). Секоја наредна лента, оформете ја во спирала (едниот крај превиткајте го во обратна насока со другиот крај) и нанесувајте ги корите во тавче добро премачкано со масло за јадење и формирајте вртена пита. Оставете погачата да стаса околу 30 минути и печете ја во загреана рерна на 180 степени околу 35-45 минути.
ТОРТИЛЈА ФИШЕЦИ

ТОРТИЛЈА ФИШЕЦИ

За тортилја лепчиња: 400 г Екстра бело брашно тип 400 160 мл млака вода прстофат сол 50 мл масло за јадење За крем-салата: 500 г пилешки стек, сварен и исечкан на коцки 5-7 лажици кисела павлака 300 г варена пченка 3 лажици рендан пармезан 150 г сечкани маринирани шампињони сол и мелен црн пипер по […]

640
АМЕРИКАНСКА ПИТА СО ПРАСКИ

АМЕРИКАНСКА ПИТА СО ПРАСКИ

300 г Eкстра бело брашно тип 400 1 лажичка сол 3 лажички шеќер 250 г омекнат путер 80 мл студена вода За фил: 5 свежи и тврди праски 3 лажици шеќер 2 лажици пудинг од ванила

4-680
Колач со бадем и ванила крем

Колач со бадем и ванила крем

За пандишпан: 500 г Брашно за колачи 5 лажици шеќер 150 мл млеко 120 мл масло 4 јајца 150 г мелени бадеми За крем: 1 пакување пудинг од ванила 150 мл слатка павлака 2 лажици екстракт од ванила

8-1080
ДОМАШНО ТОБЛЕРОНЕ

ДОМАШНО ТОБЛЕРОНЕ

Потребни состојки: 200 гр мелени Колачиња со чоколадни парчиња и лешници 150 гр путер 200 гр чоколада  2 лажици мед  1 дл кока-кола  200 гр шеќер  75 гр крупно сечкани лешници 75 гр крупно сечкани бадеми  100 гр чоколада за глазура

10-1230
КОЛАЧ СО АФИОН

КОЛАЧ СО АФИОН

4 чаши Пекарско брашно тип 500 2 чаши млеко 2 чаши шеќер 2 чаши масло за јадење 100г афион во зрно 1 ќесичка ванилин шеќер 1 ќесичка прашок за печиво

6-850
ПИТА-ПОГАЧА СО УРДА

ПИТА-ПОГАЧА СО УРДА

За тесто: 800 г Екстра бело брашно тип 400 350 мл млеко 2 јајца 1 белка од јајце 1 жолчка за премачкување 50 мл масло за јадење 50 мл јогурт 30 г свеж квасец 2 лажички сол 1 лажица шеќер За фил: 150 г путер или маргарин 300 г урда

4-6150
ЧОКОЛАДЕН РОЛАТ СО ФИЛ ОД ТИКВА

ЧОКОЛАДЕН РОЛАТ СО ФИЛ ОД ТИКВА

За ролат: 100 г Екстра бело брашно тип 400 25 г какао 1 лажичка прашок за печиво 1 лажичка сол 4 јајца 150 г шеќер 2 лажици млеко 1 лажичка екстракт од ванила За фил: 200 г пире од тиква 120 г путер на собна температура 300 г шеќер во прав 1 лажичка цимет неколку […]

1250
Сендвич со пилешко филе и сенф

Сендвич со пилешко филе и сенф

8 парчиња  Бел леб 2 пилешки филеа 2 домати исечкани на коцки 2 лажици сенф малку маслиново масло сол и свежо мелен бибер 4 листа марула

425