ЧОКОЛАДНИ БОМБИЦИ

Состојки

  • 3 пакувања Меки колачиња со чоко парчиња
  • 2 жолчки 
  • 4 лажици шеќер 
  • 200 гр чоколадо за готвење 
  • 250 гр путер 
  • 100 мл млеко 
  • малку рум 
  • 100 гр сецкано суво грозје 
  • 100 гр ситно сечкано желе 
  • 100 гр сечкани ореви

45

Подготовка

Жолчките и шеќерот се матат на пареа, се додава чоколадото, сè се меша и се остава да се излади. На страна се мати путерот и се меша со смесата од жолчки. Колачињата ситно се дробат и се прскаат со ладно млеко, па се додаваат во смесата од путер и чоколада. Се додава сувото грозје (претходно отстојано во рум), желето, оревите и сè убаво се меша за да се добие хомогена смеса. Од смесата се формираат топчиња и се декорираат по желба.
БАКЛАВА

БАКЛАВА

СОСТОЈКИ 3 пакувања Сендвич колачиња со ванила фил 250 г сечкани ореви 200 г сечкани бадеми 250 г растопен путер 500 г кори за баклава За шербет: 500 г шеќер 400 мл вода резанки од 1 лимон 2 пакетчиња ванилин шеќер

3090
Жито Лукс рецепт – Сендвич на твојот ден

Жито Лукс рецепт – Сендвич на твојот ден

420
ПУДИНГ СО ПАЛЕНТА

ПУДИНГ СО ПАЛЕНТА

1 шолја Палента 1 шолја вода 1 1/2 шолја млеко 1 1/2 шолја бел шеќер 1 стапче цимет 1/2 шолја путер

430
БРУСКЕТИ СО ТУНА, ПИПЕРКА И БЛИТВА

БРУСКЕТИ СО ТУНА, ПИПЕРКА И БЛИТВА

5-6 парчиња Двопек со сусам 1 конзерва туна 2-3 зелени пиперки неколку листови блитва маслиново масло лимонов сок (1/2 лимон) сол, бибер, лук

325
Лимон мафини

Лимон мафини

350 г Брашно за колачи 2 јајца 200 г шеќер 150 мл масло 1 ќесичка ванилин шеќер 2 лимона (кора и сок)

1250
ОВОШНИ СЕНДВИЧИ

ОВОШНИ СЕНДВИЧИ

Бриош леб 250г путер 200г мед овошје (банани, јагоди или киви)

715
ШАРЕНА СОЛЕНА ТОРТА

ШАРЕНА СОЛЕНА ТОРТА

СОСТОЈКИ 1 пакување Пченкарен леб За црвена крем-салата: 1 тегла цвекло, ситно исечкано 3 варени јајца 6-7 лажици мајонез 1 лажица кисела павлака сол и мелен црн пипер по вкус За бела крем-салата: 2 пилешки стека, сварени и исечкани на коцки 1 мала конзерва грашок 2 компира, сварени и ситно исечкани 2 јајца варени и […]

1260
Колач со кандирано овошје

Колач со кандирано овошје

225 г Брашно за колачи 150 г путер 140 г шеќер 2 јајца 100 мл млеко кандирано овошје по желба

8-1060