КРОКЕТИ ОД ПЧЕНКАРНО БРАШНО

Пченично брашно

Начин на подготовка

Во водата што врие, внимателно истурете го пченкарното брашно, мешајќи го и внимавајќи да не се направат грутчиња. Варете додека качамакот не се згусти. Во тава загрејте масло. Со лажица земајте од смесата и ставајте ги крокетите во загреаното масло. Испржете ги убаво од двете страни, додека не добијат златна боја. Вадете ги врз кујнска хартија за да се впие вишокот маснотија, па потоа послужете ги.

pchenkarno

Состојки:

  • малку црн пипер
  • малку сол
  • 500 g пченкарно брашно
  • 50 ml масло