ПИТА СО ПИЛЕШКО

Состојки

За фил:

 • 500 г варени пилешки гради исечкани на коцки
 • 200 г сечкани шампињони
 • 3 лажици путер
 • 1 среден ситно исечкан кромид
 • 2 сечкани моркови
 • 120 г брашно
 • 700 мл пилешки булјон
 • 1 лажица мајчина душичка
 • 1 лажица оригано;
 • 100 г замрзнат грашок

За кора:

 • 60 г Екстра бело брашно тип 400
 • 2 лажици печиво
 • 3 лажици млеко
 • 1 јајце
 • 100 г кашкавал

4

180

Подготовка

Брашното, солта и путерот се мешаат со дрвена лажица. Се додаваат водата и претходно изматените јајца. Сè се меша за да се добие хомогена смеса. Вака подготвеното тесто се остава во ладилник 2 часа. Од него се замесува тесто, кое се дели на два дела. Со едниот дел од тестото се обложува длабока кружна тава и повторно се става во ладилник за да се стегне. Во тава на оган се растопува путерот и во него се пржат шампињоните, морковот и кромидот. Се додава брашното и сè убаво се меша. Постепено се додава пилешкиот булјон. Филот се готви 10-15 минути или додека смесата не се згусне. На крајот се додаваат грашокот и парчињата пилешко месо. Изладениот фил се става во тавата врз тестото. За горната кора, се мешаат брашното и печивото. Се додаваат јајцата и млекото и сè убаво се меша за да се добие ронлива смеса. По желба се додава кашкавал. Сè убаво се меша. Вака подготвената кора се нанесува врз горната површина. Се пече во загреана рерна на 190°С, 30 минути. Потоа рерната се намалува на 170°С и се пече уште 30 минути.
ЗЕМИЧКИ СО КОМПИР

ЗЕМИЧКИ СО КОМПИР

300 г Екстра бело брашно тип 400 1 лажичка сол 2 1/2 лажички прашок за печиво 1 лажица шеќер 240 г студен путер исечкан на коцки 120 г пире од компири 120 мл јогурт 1 јајце за премачкување 1 лажица млеко за премачкување

8-1045
ЛИМЕТА ТОРТИЧКИ

ЛИМЕТА ТОРТИЧКИ

2 пакувања Сендвич колачиња со ванила фил 75 мл свежо цеден сок од лимета  100 мл кондензирано млеко  230 гр крем-сирење  55 гр растопен путер  150 гр слатка павлака (плус за декорација).

1230
КОЛАЧ СО АФИОН

КОЛАЧ СО АФИОН

4 чаши Пекарско брашно тип 500 2 чаши млеко 2 чаши шеќер 2 чаши масло за јадење 100г афион во зрно 1 ќесичка ванилин шеќер 1 ќесичка прашок за печиво

6-850
ЕКЛЕРИ

ЕКЛЕРИ

За еклерите: 150 г Екстра бело брашно тип 400 2 лажици шеќер 1 лажичка сол 1/2 пакетче прашок за печиво 120 мл вода 130 мл млеко 130 г путер 5 јајца на собна температура За кремот: 1 1/2 ќесички инстант ванила пудинг 500 мл млеко 1 лажичка екстракт од ванила 3 жолчки 50 г путер […]

20160
Печен леб со фета сирење и домати

Печен леб со фета сирење и домати

8 парчиња `Rжан леб 3 рендани домати 200г рендано фета сирење оригано маслиново масло сол и свежо мелен бибер

415
ПИЦА ПАЛЕНТА СО ЗЕЛЕНЧУК

ПИЦА ПАЛЕНТА СО ЗЕЛЕНЧУК

150 г Палента 450 мл супа од коцка 1 пиперка 200 г тиквички 1 црвен кромид 1 лажица масло 1 исечкано чешне лук 1/2 лажичка црвен пипер 1/4 лажичка мелен ким малку чили во прав малку сол црн пипер 100гр. рендан кашкавал 1 лажица рендана кора од лимон 2 лажици сечкан магдонос 1 лажичка оригано

460
ЛИСНАТА ПИТА СО КАЈСИИ

ЛИСНАТА ПИТА СО КАЈСИИ

За тесто: 300 г Брашно за колачи 125 мл кисела вода 2 лажици масло за јадење прстофат сол 150 г путер или маргарин За фил: 1 тегла компот од кајсии (само половинки убаво исушени со помош на кујнски бришач) 3 лажици џем од кајсии 2 лажици шеќер 1 жолчка изматена со 1 лажичка млеко за […]

690
МИНИ-ТОРТИЧКИ

МИНИ-ТОРТИЧКИ

За тесто: 2 филџани Екстра бело брашно тип 400 2 филџани шеќер; 2 филџани масло за јадење; 4 јајца; 1 филџан млеко; 2 филџани мелени ореви; 1 ќесичка прашок за печиво. За фил: 200мл млеко; 150г шеќер; 100г чоколада; шлаг–пена.

6-860