КОЛАЧ ОД ЛИМОН И ШУМСКО ОВОШЈЕ

Состојки

За бисквит основата: 

За фил:

  • 2 жолчки 
  • 150 мл кондензирано млеко 
  • 30 мл свеж сок од лимон 
  • 1 лажичка рендана кора од лимон 
  • 170 гр мешано шумско овошје

12

35

Подготовка

Рерната се загрева на 175°С. Во сад се мешаат издробените колачи, путерот, шеќерот и кората од лимон. Се меша додека да се добие хомогена смеса. Вака приготвената смеса се распределува во подмачкан плех оставајќи по ½ см од страните (испакнато). Се пече 10 минути. По печењето се остава да се излади на собна температура. Во друг сад се мешаат жолчките и кондензираното млеко додека да се добие хомогена смеса. Се додава сокот и кората од лимон. Сè убаво се мати. Се додава овошјето (се внимава да не се раздроби). Со вака подготвениот фил се премачкува бисквит основата. Се пече 10-15 мин. Откако ќе се излади комплетно, колачот се сече на коцки.
ЛИМЕТА ТОРТИЧКИ

ЛИМЕТА ТОРТИЧКИ

2 пакувања Сендвич колачиња со ванила фил 75 мл свежо цеден сок од лимета  100 мл кондензирано млеко  230 гр крем-сирење  55 гр растопен путер  150 гр слатка павлака (плус за декорација).

1230
Печен леб со фета сирење и домати

Печен леб со фета сирење и домати

8 парчиња `Rжан леб 3 рендани домати 200г рендано фета сирење оригано маслиново масло сол и свежо мелен бибер

415
БИСКОТИ

БИСКОТИ

230 г Екстра бело брашно тип 400 150 г шеќер 120 мл масло за јадење 2 јајца кора од 1 лимон неколку капки екстракт од бадем 100 г цели бадеми 100 г суво грозјe 2 лажички прашок за печиво малку сол 1 јајце, изматено за премачкување

680
ДВОПЕК СО ПАРМЕЗАН

ДВОПЕК СО ПАРМЕЗАН

4 парчиња Двопек со сусам 6 лажици рендан пармезан 1 лажица путер 1 лажица сенф 1/2 лажица оригано

215
Лимон мафини

Лимон мафини

350 г Брашно за колачи 2 јајца 200 г шеќер 150 мл масло 1 ќесичка ванилин шеќер 2 лимона (кора и сок)

1250
СЕНДВИЧ КОЛАЧИ

СЕНДВИЧ КОЛАЧИ

2 пакувања Kолачиња со чоколадни парчиња 200 гр шеќер во прав  100 гр омекнат путер  2 лажици екстракт од ванила  3-4 лажици млеко чоколадни парченца за декорација

1240
ТАВА СО КОЛБАСИ

ТАВА СО КОЛБАСИ

СОСТОЈКИ 1 пакување Интегрален леб со сончоглед 3 парчиња колбаси, ситно исечкани на коцки 2 лажици маслиново масло 1 средна главица кромид ситно исечкана 2 чешниња лук ½ лажичка сува жалфија или нане 500 мл пилешки булјон 200 г рендан кашкавал сол и мелен црн пипер

430
Сендвич со домати, оригано, копар и фета

Сендвич со домати, оригано, копар и фета

8 парчиња Интегрален леб со микс од зрна 150г рендано фета сирење 2 лажички зрна копар, исечкан на мали парчиња 2 домати, исечкани на коцки оригано сол и свежо мелен бибер 4 листа зелена салата

410