ТРИАГОЛНИЦИ СО БРУСНИЦА И ПОРТОКАЛ

Состојки

 • 250 г Брашно за колачи
 • 1 лажичка сол
 • 2 лажици кора од портокал
 • 2 јајца
 • 1 лажичка цимет
 • 1 лажичка мелен сув ѓумбир
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 200 г шеќер
 • 250 г растопен путер
 • 200 г брусница
 • 150 г бело чоколадо исечкано на коцки

За премачкување:

 • 200 г неутрално крем-сирење (или неутрален млечен намаз)
 • 200 г шеќер во прав
 • кора од 1 портокал
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 70 г сува брусница

8

40

Подготовка

Во длабок сад измешајте ги сувите состојки (брашното, солта, циметот, кората од портокал, сувиот ѓумбир и шеќерот). Во него додадете ги влажните состојки измешани во друг сад: јајцата, екстрактот од ванила и растопениот путер. Добро соединете ги двете смеси и додадете ги сувата брусница и ситно исечканото бело чоколадо за готвење. Смесата префрлете ја во тава за печење и печете околу 20 минути во загреана рерна на 180 степени. Оставете комплетно да се излади, а во меѓувреме подгответе го филот. Во сад на страна изматете го со жица за матење крем-сирењето и шеќерот во прав. Додадете ја кората од портокал и екстрактот од ванила. Промешајте и премачкајте го изладениот колач. На крајот пред да пресечете парчиња наросете со сува брусница.
ЧИЗКЕЈК СО ДВОПЕК И ЈАГОДИ

ЧИЗКЕЈК СО ДВОПЕК И ЈАГОДИ

9 парчиња Двопек со сусам и просо 40 g путер 135 g шеќер 400 g несолено свежо сирење рендана кора од лимон 1 лажица лимонов сок 1 јајце мармалад од јагоди

Сендвич со домати, оригано, копар и фета

Сендвич со домати, оригано, копар и фета

8 парчиња Интегрален леб со микс од зрна 150г рендано фета сирење 2 лажички зрна копар, исечкан на мали парчиња 2 домати, исечкани на коцки оригано сол и свежо мелен бибер 4 листа зелена салата

410
Пита со урдa и сланина

Пита со урдa и сланина

За тесто: 450 г Екстра бело брашно тип 400 200 мл млеко 20 г свеж квасец  1 лажичка шеќер  50 мл масло за јадење  сол За фил: 400 г урда  1 јајце 200 г сланина – ситно исечкана на коцки  Сол

6105
БРЗА ЗАКУСКА

БРЗА ЗАКУСКА

За тесто: 500 г Екстра бело брашно тип 400 220 мл кисела вода 4 лажици масло за јадење прстофат сол 250 г путер или маргарин За премачкување: 2 лажици кисела павлака 2 лажици сенф 150 г тенки парчиња сланина 1 јајце, лесно изматено со виљушка cусам

6-890
КОЛАЧ ОД ЛИМОН И ШУМСКО ОВОШЈЕ

КОЛАЧ ОД ЛИМОН И ШУМСКО ОВОШЈЕ

За бисквит основата:  250 гр издробени Меки колачиња со чоко парчиња 6 лажици растопен путер  25 гр шеќер  кора од еден лимон. За фил: 2 жолчки  150 мл кондензирано млеко  30 мл свеж сок од лимон  1 лажичка рендана кора од лимон  170 гр мешано шумско овошје

1235
ЕМПАНАДАС СО ПЕЧУРКИ

ЕМПАНАДАС СО ПЕЧУРКИ

За тесто: 500 г Екстра бело брашно тип 400 250 г млеко 2 лажици шеќер ½ квасец 1 јајце 3 лажици маслиново масло сол по вкус За фил: 1 лажица Екстра бело брашно тип 400 2 лажици путер 1 средна главица кромид 500 г свежи шампињони 200 мл вода 1 лажица сув босилек 1 лажица […]

4-660
ЧОКОЛАДНИ МАФИНИ

ЧОКОЛАДНИ МАФИНИ

130 г Екстра бело брашно тип 400 200 г шеќер 35 г какао 1 лажичка прашок за печиво 1 лажичка сода бикарбона малку сол 1 јајце 1 зрела пасирана банана 120 мл топла вода 60 мл млеко 60 мл масло за јадење 1 лажичка екстракт од ванила За чоколаден фил: 200 г чоколадо со минимум […]

6-850
ПОСНИ КИФЛИЧКИ

ПОСНИ КИФЛИЧКИ

500 г Екстра бело брашно тип 400 200 мл млака вода 10 г свеж квасец сол по вкус 2 лажици шеќер 60 мл масло за јадење сусам маргарин за премачкување

8-10120