ТАВА СО ЗЕЛЕНЧУК

Состојки

СОСТОЈКИ

 • 1 векна Интегрален леб со сончоглед
 • 500 г сечкани шампињони
 • 200 г сечкан вргањ
 • 100 г цели јатки ореви
 • 1 главица ситно исечкан кромид
 • 5 лажици доматен сос
 • 2 средни моркови
 • 1 лажица сечкан магдонос
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 среден компир, изрендан
 • 2 лажички мешан сув зеленчук
 • 500 мл булјон од зеленчук

4-6

50

Подготовка

Лебот се сечка на коцки. Исечканите кромид, морков, печурките и ренданиот компир се пржат во тава со маслиново масло 10-15 минути или додека не испари целата течност. Се зачинува по вкус. Во огноотпорна тава се ставаат коцките леб, а врз нив испржениот зеленчук. Се прелева со доматен сос и булјонот од зеленчук. Јатките ореви се распоредуваат низ целата тава. Се пече на 170°С околу 20-30 минути. Се декорира со свежо сечкан магдонос.
ЊОКИ

ЊОКИ

околу 400-600 г Екстра бело брашно тип 400 (во зависност од големината на јајцата) 1 кг варени компири 3 јајца 50 мл маслиново масло сол по вкус За пропржување: 3 лажици путер За сос: 500 мл доматен сос 1 чешне лук 50 г рендан пармезан 3 лажици маслиново масло

4-690
ПОСЕН ТАРТ СО ЗЕЛЕНЧУК

ПОСЕН ТАРТ СО ЗЕЛЕНЧУК

250 г Екстра бело брашно тип 400 1 лажичка сол 125 г маргарин на собна температура 70 мл вода За фил: 2 тиквички 2 модри патлиџани 1 домат 200 г свежи шампињони 400 мл доматен сос 1 главица кромид 2 чешниња лук сол и мелен црн пипер по вкус

4-660
Колач со портокал

Колач со портокал

200 г Брашно за колачи 3 јајца 150 г путер 160 г шеќер 1 портокал (кора и сок)

8-1050
БРУСКЕТИ СО ПРШУТА

БРУСКЕТИ СО ПРШУТА

неколку парчиња Двопек со сусам 150 g пршута 300 g чери домати 1 топка моцарела сирење власец (може и магдонос или младо кромитче) маслиново масло 1 чешне лук, сол

450
ВЕГЕТАРИЈАНСКА ПИЦА

ВЕГЕТАРИЈАНСКА ПИЦА

500 г Екстра бело брашно тип 400 125 мл млеко 2 лажици шеќер ½ квасец ½ печиво 1 јајце 150 мл јогурт 2 лажици масло за јадење сол по вкус За фил: доматен сос 10-тина парчиња брокула црвена пиперка 10-тина маслинки 300 г кашкавал 250 г шампињони

2270
Жито Лукс рецепт – Лосос со интегрален леб

Жито Лукс рецепт – Лосос со интегрален леб

320
ЧОКОЛАДНИ ТАРТЛЕТИ

ЧОКОЛАДНИ ТАРТЛЕТИ

За бисквит основата: 3 пакувања дробени Колачиња со какао и чоколадни парчиња 70 гр путер За фил: 115 мл слатка павлака  100 гр чоколадо

845
КОЛАЧ ОД ЛИМОН И ШУМСКО ОВОШЈЕ

КОЛАЧ ОД ЛИМОН И ШУМСКО ОВОШЈЕ

За бисквит основата:  250 гр издробени Меки колачиња со чоко парчиња 6 лажици растопен путер  25 гр шеќер  кора од еден лимон. За фил: 2 жолчки  150 мл кондензирано млеко  30 мл свеж сок од лимон  1 лажичка рендана кора од лимон  170 гр мешано шумско овошје

1235