ПРИНЦЕС-КРОФНИ

Состојки

За принцес-крофните:

За ванила кремот:

  • 500 мл млеко
  • 2 пудинга од ванила
  • 8 лажици шеќер
  • 4 лажици путер
  • 250 г изматена слатка павлака или 2 ќесички шлаг-пена

За глазурата:

  • 100 г чоколадо
  • 100 г путер

20

60

Подготовка

Најпрво подгответе го филот. Во тенџере на оган ставете го млекото и кога ќе зоврие, ставете ги разредените пудинзи заедно со шеќерот. Кога пудингот ќе биде готов, додадете го путерот и промешајте додека не се растопи. Покријте го сварениот пудинг со хартија за свежа храна и оставете комплетно да се излади. Кога филот ќе биде комплетно изладен, изматете го со миксер и додадете изматена слатка павлака или изматена шлаг-пена. Во тенџере на оган загрејте ги путерот и водата. Кога смесата ќе зоврие, додадете го брашното и мешајте додека не добиете сварено тесто и не се оформи во топка. Тргнете настрана и кршете ги јајцата едно по едно, убаво промешувајќи помеѓу секое додавање. Кога ќе добиете смеса за принцес-крофни префрлете ја во готварски шприц и оформете ги во тавче обложено со хартија за печење. Пред печење, одозгора наросете ги со шеќер во прав и печете ги во загреана рерна на 220 степени, 5 минути. Потоа намалете ја температурата на 200 степени околу 15 минути, па на 180 степени околу 5 минути. Оставете комплетно да се изладат, пресечете ги до половина и филувајте ги крофните со филот. Потопете ја целата крофна во чоколадната глазура претходно подготвена на пареа.
ПОСНИ КИФЛИЧКИ

ПОСНИ КИФЛИЧКИ

500 г Екстра бело брашно тип 400 200 мл млака вода 10 г свеж квасец сол по вкус 2 лажици шеќер 60 мл масло за јадење сусам маргарин за премачкување

8-10120
ЦЕЗАР САЛАТА

ЦЕЗАР САЛАТА

2 парчиња Двопек со сусам 200 g бело пилешко месо (стек) 30 g пармезан 3 чешниња лук зелена салата 2-4 чери домати сок од 1 лимон павлака мајонез маслиново масло сол бибер

220
ТАВА СО КОЛБАСИ

ТАВА СО КОЛБАСИ

СОСТОЈКИ 1 пакување Интегрален леб со сончоглед 3 парчиња колбаси, ситно исечкани на коцки 2 лажици маслиново масло 1 средна главица кромид ситно исечкана 2 чешниња лук ½ лажичка сува жалфија или нане 500 мл пилешки булјон 200 г рендан кашкавал сол и мелен црн пипер

430
ЧИЗКЕЈК СО АРОНИЈА

ЧИЗКЕЈК СО АРОНИЈА

За кора: 400 г Брашно за колачи 1/2 лажичка сол 130 г студен путер кора од 1 лимон 70 г шеќер 2 јајца 1 лажица ванила За фил: 220 г крем-сирење 220 г кисела павлака 100 г шеќер 2 лажици нишесте 2 јајца 1 лажица екстракт од ванила 350 г аронија

10100
БАСТУНЧЕ ПОЛНЕТО СО МЕЛЕНО МЕСО

БАСТУНЧЕ ПОЛНЕТО СО МЕЛЕНО МЕСО

За тесто: 300 г Екстра бело брашно тип 400 100 мл млеко 50 мл масло за јадење 1 белка сол по вкус 1 лажичка шеќер 1 пакетче сув квасец За фил со мелено месо: 250 г мелено месо 1 главица кромид, ситно исечкана сол и мелен црн пипер по вкус 1 лажица шарена сол масло […]

4-6120
КОЛАЧ ОД ЛИМОН И ШУМСКО ОВОШЈЕ

КОЛАЧ ОД ЛИМОН И ШУМСКО ОВОШЈЕ

За бисквит основата:  250 гр издробени Меки колачиња со чоко парчиња 6 лажици растопен путер  25 гр шеќер  кора од еден лимон. За фил: 2 жолчки  150 мл кондензирано млеко  30 мл свеж сок од лимон  1 лажичка рендана кора од лимон  170 гр мешано шумско овошје

1235
ШТРУДЛА СО ЧОКОЛАДО И ОРЕВИ

ШТРУДЛА СО ЧОКОЛАДО И ОРЕВИ

За тесто: 500 г Екстра бело брашно тип 400  200 мл млеко 1 лажица шеќер 1/2 свеж квасец 3 лажици масло за јадење 3 жолчки 150 г шеќер во прав 1 лажичка екстракт од ванила За фил: 100 мл млеко 100 г чоколадо за готвење 100 г шеќер 100 г ситно мелени ореви 2 лажици […]

10150
ЖЕЛЕ РОЛАТ

ЖЕЛЕ РОЛАТ

СОСТОЈКИ 1 пакување Сендвич колачиња со какако и какао фил 150 г растопен путер 1 лажичка екстракт од ванила 1 лажица какао 250 мл млеко 2 ќесички шлаг-пена 1 пакетче желатин растворен во вода и растопен на пареа желе-бонбони во различни бои

10300