ПАЛАЧИНКИ СО ПИРЕ ОД ТИКВА

Состојки

  • 150 г Брашно за колачи
  • 180 мл млеко
  • 100 мл пире од тиква
  • 1 јајце
  • 2 лажици шеќер
  • 1 лажичка цимет
  • 1 лажичка мелен ѓумбир
  • слатка павлака за декорација

6

20

Подготовка

Во длабок сад промешајте ги брашното, шеќерот, циметот и ѓумбирот. Во друг сад промешајте ги млекото, пирето од тиква и јајцето. Во садот со влажните состојки додадете ги сувите состојки и пржете ги палачинките по 3-4 минути од секоја страна. При сервирање, додајте пире од тиква и изматена слатка павлака.
Just2Good десерт со банана и малини

Just2Good десерт со банана и малини

420
ЖЕЛЕ РОЛАТ

ЖЕЛЕ РОЛАТ

СОСТОЈКИ 1 пакување Сендвич колачиња со какако и какао фил 150 г растопен путер 1 лажичка екстракт од ванила 1 лажица какао 250 мл млеко 2 ќесички шлаг-пена 1 пакетче желатин растворен во вода и растопен на пареа желе-бонбони во различни бои

10300
ЧОКОЛАДНА ТОРТА

ЧОКОЛАДНА ТОРТА

За пандишпани: 80 г Брашно за колачи 6 белки 6 лажици шеќер 120 г мелени ореви 1 ќесичка ванилин шеќер За фил: 400 мл млеко 6 жолчки 10 лажици шеќер 1 пудинг од чоколадо 200 г омекнат путер малку рум За декорација и вториот фил: 2 ќесички шлаг-пена 250 г млеко, 2 лажици какао 1 […]

12120
Жито Лукс рецепт – мафини за Денот на вљубените

Жито Лукс рецепт – мафини за Денот на вљубените

1225
Жито Лукс рецепт – Торта со моркови

Жито Лукс рецепт – Торта со моркови

845
Чоколаден колач

Чоколаден колач

150 г Брашно за колачи 300 г чоколадо за готвење 100 г шеќер 150 г путер 4 јајца 30 г мелени бадеми 1 ќесичка ванилин шеќер

6-845
ТАРТ СО ЧОКОЛАДЕН МУС

ТАРТ СО ЧОКОЛАДЕН МУС

За основата:  200 гр изблендирани Колачиња со какао и чоколадни парчиња 70 гр омекнат путер  2 лажици шеќер За чоколадниот мус:  225 гр чоколадо за готвење исечкано на парчиња  55 гр путер  3 јајца (одвоени белките од жолчките)  55 гр шеќер во прав  375 мл слатка павлака За декорација: чоколадни парчиња

8-1045
ЧОКОЛАДНИ БОМБИЦИ

ЧОКОЛАДНИ БОМБИЦИ

3 пакувања Меки колачиња со чоко парчиња 2 жолчки  4 лажици шеќер  200 гр чоколадо за готвење  250 гр путер  100 мл млеко  малку рум  100 гр сецкано суво грозје  100 гр ситно сечкано желе  100 гр сечкани ореви

45