ОВОШЕН РОЛАТ

Состојки

За смесата со точки:

  • 50 г Брашно за колачи
  • 2 лажици шеќер
  • 1 јајце
  • 1 лажица растопен путер
  • 1 лажичка црвена прехрамбена боја

За смесата за ролат:

За фил:

  • 250 г млеко
  • 2 ќесички шлаг
  • 150 г растопено бело чоколадо
  • слатко од вишни

12

60

Подготовка

Во длабок сад промешајте ја смесата за точки: јајцето, шеќерот, брашното, путерот и црвената прехрамбена боја. Ставете ја смесата во готварски шприц и нанесете точки во тавче обложено со хартија. Вака подготвените точки заедно со тавчето ставете ги во замрзнувач да се стегнат околу 10-15 минути. За тоа време, подгответе ја смесата за ролат: во длабок зад изматете ги јајцата и шеќерот заедно. Потоа додадете го маслото, брашното и солта. Оваа смеса прелијте ја врз полузамрзнатите точки. Печете во загреана рерна од 180 степени околу 10-12 минути. На набрашнета хартија за печење со шеќер во прав, префрлете го пандишпанот. Повторно префрлете го така што точките ќе бидат од долната страна и свиткајте го во ролат заедно со хартијата за печење и оставете да се излади комплетно. Во длабок сад изматете го шлагот заедно со млекото и растопеното, но изладено чоколадо. Со овој фил премачкајте го изладениот ролат (одвиткајте го нежно). Потоа нанесете го врз филот и слаткото од вишни. Повторно виткајте во ролат, но внимателно за да не се скрши пандишпанот.
Mини пити

Mини пити

За тесто: 350 г Екстра бело брашно тип 400 1 лажичка сол240 г путер исечкан на коцки 50-60 мл студена вода. За фил: 1 тиквичка 1 главица кромид 1 пиперка 1 модар домат 1 домат 2 лажици маслиново масло 1 чешне лук 1 лажица мешан сув зеленчук малку мајчина душичка сол и бибер.

4120
ПЕРЕЦИ

ПЕРЕЦИ

За тестото 1кг Екстра бело брашно тип 400 1 маргарин за готвење 250мл масло за јадење 150мл јогурт 1 лажичка сол 3 жолчки од јајца 1 ќесичка прашок за печиво За премачкување 3 белки сусам сол

30
РОЛАТ СО ПИРЕ ОД КОСТЕНИ

РОЛАТ СО ПИРЕ ОД КОСТЕНИ

СОСТОЈКИ 300 г Сендвич колачиња со ванила фил 250 г пире од костени 350 г путер 150 г чоколадо за готвење 100 г кокос 300 г шеќер во прав 50 мл вода

6-8120
ГАЛЕТ СО ДОМАТИ И КИСЕЛА ПАВЛАКА

ГАЛЕТ СО ДОМАТИ И КИСЕЛА ПАВЛАКА

За тесто: 270 г Екстра бело брашно тип 400 1 лажичка шеќер 1 лажичка сол 200 г ладен путер 100 мл ладна вода За фил: 2-3 домати 300 г кисела павлака сув или свеж копар, ситно исечкан 1 чешне лук 100 г ситно изрендан кашкавал маслиново масло 1 јајце за премачкување

2-460
БРЗА ПИТА СО ШУНКА, СПАНАЌ И КАШКАВАЛ

БРЗА ПИТА СО ШУНКА, СПАНАЌ И КАШКАВАЛ

СОСТОЈКИ 150 г Пченкарно брашно 100 г Екстра бело брашно тип 400 4 јајца 100 мл масло за јадење 150 мл млеко 2 лажички прашок за печиво (1 пакетче) 200 г спанаќ, измиен и исечкан 150 г кашкавал, исечкан на коцки 200 г шунка, исечкана на коцки 1 лажичка сол 2 лажици кисело млеко или […]

4-660
ЧОКОЛАДНО СУФЛЕ

ЧОКОЛАДНО СУФЛЕ

2 лажици Екстра бело брашно тип 400  1 лажица путер 4 лажици шеќер 1 жолчка 100 г чоколадо за готвење со мин. 60 % какао маса 3 лажици путер 1 лажичка екстракт од ванила прстофат сол 2 белки 50 г шеќер ½ лажичка алкохолен оцет

425
ПРАЗНИЧНИ СЕНДВИЧ КОЛАЧИ

ПРАЗНИЧНИ СЕНДВИЧ КОЛАЧИ

250 г Брашно за колачи 70 г какао 1 1/2 лажичка сода бикарбона 1 лажичка сол 250 мл млеко 1 лажичка екстракт од ванила 120 г путер на собна температура 200 г шеќер 1 јајце За фил: 250 мл слатка павлака 3 лажици шеќер во прав 4 лажици крем-сирење на собна температура 2 лажички екстракт […]

1545
СЕНДВИЧ КОЛАЧИ

СЕНДВИЧ КОЛАЧИ

2 пакувања Kолачиња со чоколадни парчиња 200 гр шеќер во прав  100 гр омекнат путер  2 лажици екстракт од ванила  3-4 лажици млеко чоколадни парченца за декорација

1240