Лимон колач

Состојки

За пандишпан:

 • 180 г Брашно за колачи
 • малку сол
 • 1 лажица сок од лимон
 • 60 мл маслиново масло
 • 250 мл кисела павлака
 • 2 јајца
 • 2 лажички мајчина душичка
 • 3 лажици кора од лимон
 • 150 г шеќер.

За глазура:

 • 100 г шеќер во прав
 • 4 лажици лимон
 • свеж лимон и листови мајчина душичка.

8-10

60

Подготовка

Во длабок сад изматете го шеќерот, кората од лимон и мајчината душичка за да се соединат сите вкусови. Додајте ги јајцата и матете додека да добиете хомогена смеса. Додајте ги павлаката и маслиновото масло. На крај додајте ги брашното, солта и сокот од лимон. Сe убаво измешајте. Вака подготвената смеса ставете ја во правоаголно тавче 20 х 25 см премачкано со масло и обложено со хартија за печење. Печете на 170 °C околу 40 минути. Во сад настрана измешајте го шеќерот во прав заедно со 4 лажици лимон. Со оваа смеса прелијте го изладениот колач. Декорирајте со парчиња свеж лимон и листови мајчина душичка.
Сендвич со крем-сирење, месо од мисирка и марула

Сендвич со крем-сирење, месо од мисирка и марула

8 парчиња Бел леб 8 парчиња варено мисиркино месо (нискокалорично) 100г крем сирење маслиново масло 1 домат, исечкан на мали парчиња 1 лажица ситно исечкан магдонос сол и свежо мелен бибер 4 листа марула

410
Сендвич со цвекло и моцарела

Сендвич со цвекло и моцарела

410
Сендвич со пилешко филе и сенф

Сендвич со пилешко филе и сенф

8 парчиња  Бел леб 2 пилешки филеа 2 домати исечкани на коцки 2 лажици сенф малку маслиново масло сол и свежо мелен бибер 4 листа марула

425
Рипчиња сендвичи

Рипчиња сендвичи

1 пакување Бел леб 2 конзерви туна од 180 г 1 стапче целер,ситно исечкано 2 супени лажици мајонез 1 многу тенко и дијагонално краставица марула

5-720
ТРИАГОЛНИЦИ СО БРУСНИЦА И ПОРТОКАЛ

ТРИАГОЛНИЦИ СО БРУСНИЦА И ПОРТОКАЛ

250 г Брашно за колачи 1 лажичка сол 2 лажици кора од портокал 2 јајца 1 лажичка цимет 1 лажичка мелен сув ѓумбир 1 лажичка екстракт од ванила 200 г шеќер 250 г растопен путер 200 г брусница 150 г бело чоколадо исечкано на коцки За премачкување: 200 г неутрално крем-сирење (или неутрален млечен намаз) […]

840
Mини пити

Mини пити

За тесто: 350 г Екстра бело брашно тип 400 1 лажичка сол240 г путер исечкан на коцки 50-60 мл студена вода. За фил: 1 тиквичка 1 главица кромид 1 пиперка 1 модар домат 1 домат 2 лажици маслиново масло 1 чешне лук 1 лажица мешан сув зеленчук малку мајчина душичка сол и бибер.

4120
Ванила куглоф

Ванила куглоф

За пандишпан: 500 г Брашно за колачи 400 г шеќер 250 г путер 4 јајца 300 мл млеко 1 пакетче ванилин шеќер кора од лимон и портокал ореви и кандирано овошје по желба

8-1080
СОЧНИ СОЛЕНИ КОЛАЧИ

СОЧНИ СОЛЕНИ КОЛАЧИ

250 г Брашно за колачи 1 лажица шеќер 1 лажичка сол 1/2 лажичка лук во прав 5 лажици студен путер 180 мл студено млеко 120 г рендан кашкавал 3 лажици рендан пармезан За премачкување: 2 лажици растопен путер 1 чешне лук ситно исечкано 1 лажичка свежо исечкан магдонос прстофат сол

1245