ЧОКОЛАДНИ КОЦКИ

Состојки

  • 3 пакувања Сендвич колачиња со какао и со ванила фил
  • 100 г растопен путер
  • 350 мл слатка павлака или 3 ќесички шлаг изматени со 350 мл млеко
  • 150 г бело чоколадо растопено на пареа
  • 1 пакетче желатин (растворен во мал сад со 4 лажици вода, а потоа растопен на пареа)
  • 1 лажичка ванила
  • 50 г шеќер во прав
  • 150 г чоколадо за готвење
  • 350 мл млеко

12

40

Подготовка

Едно од пакувањата со сендвич-колачињата измелете го во ситни трошки. Додадете го растопениот путер и целата смеса добро промешајте ја. Натапкајте ја смесата во тавче 20 х 20 см. Оставете да се стегне додека го подготвувате филот. Фил: Во длабок сад изматете ја слатката павлака (или шлагот) и во неа додадете го растопеното бело чоколадо, како и второто пакување со колачиња кои грубо ќе ги искршите. Додадете ја ванилата, шеќерот во прав и растопениот желатин. Добро промешајте со помош на шпатула или жица за матење и смесата претурете ја во калапот со подлогата од сендвич-колачиња. На крајот, на пареа, растопете го чоколадото за готвење со млекото и полејте ја глазурата одозгора по целата површина. Од третото пакување колачиња исечете половинки и декорирајте ги коцките. Совет: за да ги исечете во форма на коцки, откако ќе се стегне чоколадото, загрејте нож на рингла и внимателно пресечете.
БРУСКЕТИ СО ТУНА, ПИПЕРКА И БЛИТВА

БРУСКЕТИ СО ТУНА, ПИПЕРКА И БЛИТВА

5-6 парчиња Двопек со сусам 1 конзерва туна 2-3 зелени пиперки неколку листови блитва маслиново масло лимонов сок (1/2 лимон) сол, бибер, лук

325
ПРИНЦЕС-КРОФНИ

ПРИНЦЕС-КРОФНИ

За принцес-крофните: 150 г Брашно за колачи 250 мл вода 130 г путер 4 јајца шеќер во прав за пред печење За ванила кремот: 500 мл млеко 2 пудинга од ванила 8 лажици шеќер 4 лажици путер 250 г изматена слатка павлака или 2 ќесички шлаг-пена За глазурата: 100 г чоколадо 100 г путер

2060
ЛИСНАТИ СО МАСКАРПОНЕ И СПАНАЌ

ЛИСНАТИ СО МАСКАРПОНЕ И СПАНАЌ

300 г Екстра бело брашно тип 400 150 мл вода 120 г растопен путер 1 лажица сол За смеса со путер: 400 г путер 180 г Екстра бело брашно тип 400 За фил: 150 г маскарпоне 1 јајце 100 г рендан кашкавал сол и мелен црн пипер 50 г свеж млад спанаќ 4 црвени пиперки […]

8-10240
ТОРТИЛЈИ СО МЕДИТЕРАНСКИ НАМАЗ

ТОРТИЛЈИ СО МЕДИТЕРАНСКИ НАМАЗ

За пита лепчиња: 500 г Екстра бело брашно тип 400  250 мл млака вода прстофат сол 1 прашок за печиво За фил: 1 конзерва црвен грав 60 г кисела павлака 50 г фета сирење 30 г пченка 2 лажички свеж копар ситно исечкан 1 чешне лук 1 лажица свеж сок од лимон сол по вкус […]

4-595
ЖЕЛЕ РОЛАТ

ЖЕЛЕ РОЛАТ

СОСТОЈКИ 1 пакување Сендвич колачиња со какако и какао фил 150 г растопен путер 1 лажичка екстракт од ванила 1 лажица какао 250 мл млеко 2 ќесички шлаг-пена 1 пакетче желатин растворен во вода и растопен на пареа желе-бонбони во различни бои

10300
ЧОКОЛАДНА ТОРТА

ЧОКОЛАДНА ТОРТА

30 Kолачиња со чоколадни парчиња 100 гр кондензирано млеко  6 лажици путер  50 гр какао  1 лажичка бренди За декорација:  чоколадни трошки и кандирани цреши.

1240
ЕКЛЕРИ

ЕКЛЕРИ

За еклерите: 150 г Екстра бело брашно тип 400 2 лажици шеќер 1 лажичка сол 1/2 пакетче прашок за печиво 120 мл вода 130 мл млеко 130 г путер 5 јајца на собна температура За кремот: 1 1/2 ќесички инстант ванила пудинг 500 мл млеко 1 лажичка екстракт од ванила 3 жолчки 50 г путер […]

20160
РОЛАТ СО РОГАЧ

РОЛАТ СО РОГАЧ

500 г Екстра бело брашно тип 400 50 г шеќер 1 кесичка сув квасец 2 лажици кора од лимон прстофат сол 250 мл млеко 50 г растопен путер 2 жолчки За фил: 120 г рогач 200 мл млеко 100 г сецкани суви смокви 1 лажица рендана кора од лимон прстофат каранфилче во прав 1/2 лажица […]

6-8140