ШПАНСКА ПИТА

Пченкарно брашно

Начин на подготовка

Во голем сад изматете ги јајцата и додадете ги сите наведени состојки, па сето тоа заедно добро промешајте го. Во намачкано тавче посипете брашно и истурете ја смесата во тавчето, па рамномерно распоредете ја низ целата површина. Загрејте ја рерната на 200ºC и печете од 35-40 минути.

pchenkarno

Состојки:

 • 4 јајца
 • 2,5дл млеко
 • 1,25 дл масло
 • 1 прашок за печиво
 • 275 г пченкарно брашно
 • 100 г бело брашно
 • 150 г ситно исечкана шунка
 • 150 г ситно исечкани кисели краставички
 • 150 г печени црвени пиперки, исчистени и ситно исечкани
 • 100 г сланина исечкана на мали коцки
 • малку сол