Сендвич со домати, оригано, копар и фета

Микс од зрна

Начин на подготовка

Помешајте ги рендaното фета сирење, исечканите зрна копар, доматите и додадете им сол и бибер. На 4 од парчињата леб ставете по еден лист зелена салата и врз него по две лажици од смесата. Одозгора ставете по уште едно парче леб.

Мала тајна

Пред да додадете сол во смесата со сирењето, пробајте за да проверите колку е солено сирењето. Ако е пресолено, измијте го копарот за да ја отстраните солта.

miks-od-zrna
За 4 лица
8 мин.

Состојки:

  • 8 парчиња „Жито Лукс“ леб со микс од зрна
  • 150г рендано фета сирење
  • 2 лажички зрна копар, исечкан на мали парчиња
  • 2 домати, исечкани на коцки
  • оригано
  • сол и свежо мелен бибер
  • 4 листа зелена салата