Протеински

Тежина : 370г

Нутри  протеинскиот леб  содржи големо количество протеини и мало количество шеќери.

Протеините се важни за обновување и изградба на сите ткива во човечкиот организам, затоа е потребно  нивно внесување во доволна дневна количина која зависи од возраста, полот и нивото на физичка активност.

Овој леб покрај тоа што е содржи големо количество  протеини, има црн и бел сусам, ленено семе и семки од тиква кои го надополнуваат вкусот и нутритивниот состав на лебот.

  • kcal /100g 370г
  • Пастеризацијата е термички процес со кој се обезбедува продолжување на свежината на производот без употреба на конзерванси без да се менува составот, вкусот и хранливата вредност на храната. По печењето, лебот се сече, се пакува и се изложува на т.н. повторно термичко третирање на соодветна температура, во одреден временски интервал.

proteisnki

Рецепти
...

xasx

КРОКЕТИ ОД ПЧЕНКАРНО БРАШНО

pojadok_-jajca_leb_parcinja

Појадок со јајца и леб на парчиња

otvoren_sendvic_piperka_kaskaval

Отворен сендвич со пиперка и топен кашкавал

klub_sendvic_svez_zelencuk

Клуб-сендвич со свеж зеленчук

sendvic_pilesko_file_senf

Сендвич со пилешко филе и сенф

sendvic_tuna_crvena-piperka

Сендвич со туна и црвена пиперка

pecen_leb_-feta_domati

Печен леб со фета сирење и домати

sendvic_krem_sirenje_misirka_marula

Сендвич со крем-сирење, месо од мисирка и марула

Сите рецепти