Појадок со јајца и леб на парчиња

‘Ржан

Начин на подготовка

Ставете ги парчињата леб во сад за печење и ставете малку маслиново масло. Печете ги додека не станат крцкави. Испржете ја сланината, а потоа додадете ги јајцата и сечканите домати. Послужете ги заедно со парчињата леб исечени на триаголници.

Мала тајна

Сланината има сопствена маснотија, па не треба да додавате масло кога ќе ги пржите јајцата.

rzan
За 4 лица
15 минути

Состојки:

  • 8 парчиња Жито Лукс `ржан леб
  • 8 јајца
  • 12 тенко исечени парчиња сланина
  • 2 домати исечени на тенки кругови
  • Зелена салата
  • Малку маслиново масло
  • Сол и свежо мелен бибер