Екстра бело брашно

Начин на подготовка

Од горенаведените состојки се замесува тесто, се сука кора со дебелина од 2см и со калап во облик на перек се вадат переци кои се редат во подмачкан плех. Се премачкуваат со изматените белки и се посипуваат со сол и сусам. Се печат во затоплена рерна на температура од 200°С до 220°С околу 15 минути.

ekstra_belo1

Состојки

За тестото;

 • 1кг ЕКСТРА БЕЛО брашно тип 400
 • 1 маргарин за готвење
 • 250мл масло за јадење
 • 150мл јогурт
 • 1 лажичка сол
 • 3 жолчки од јајца
 • 1 ќесичка прашок за печиво
 • За премачкување
 • 3 белки од јајца;- сусам
 • сол

За премачкување:

 • 3 белки
 • сусам
 • сол