Пченкарна палента 500g

Тежина : 500g

Палентата зазема значајно место во нашата традиционална исхрана. Палентата е произведена од првокласно пченкарно зрно. Се одликува со ниска содржина на маснотии и голема впивлива моќ, така што при подготовката се зголемува нејзината запремина. Се препорачува како храна за лица преосетливи на глутен. Порано сметана како храна за сиромашни, денес од палентата се приготвуваат најразлични специјалитети. Достапна во пакување од 0,5 кг.

Погодна за приготвување на качамак и разни оригинални јадења

  • 354.0 kcal /100g 500g
palenta

Рецепти
...

xasx

КРОКЕТИ ОД ПЧЕНКАРНО БРАШНО

pojadok_-jajca_leb_parcinja

Појадок со јајца и леб на парчиња

otvoren_sendvic_piperka_kaskaval

Отворен сендвич со пиперка и топен кашкавал

klub_sendvic_svez_zelencuk

Клуб-сендвич со свеж зеленчук

sendvic_pilesko_file_senf

Сендвич со пилешко филе и сенф

sendvic_tuna_crvena-piperka

Сендвич со туна и црвена пиперка

pecen_leb_-feta_domati

Печен леб со фета сирење и домати

sendvic_krem_sirenje_misirka_marula

Сендвич со крем-сирење, месо од мисирка и марула

Сите рецепти