Маслинки

Тежина : 350g

Овој леб на парчиња е збогатен со најкарактеристичниот плод на Медитеранот-маслинката. Лебот со маслинки и додаток на ладно цедено маслиново маслo (extra virgin), го носи неодоливиот медитерански вкус и посебна арома на трпезата.

  • 276 kcal /100g 350g
  • Лебовите Медитерано од Жито Лукс ја содржат основната состојка на познатата медитеранска кујна – ладното цедено маслиново масло, кое освен докажаните здравствени придобивки има и карактеристичен вкус, омилен ширум светот. Покрај маслиново масло Медитерано палетата ги носи и останатите вкусови од медитеранската градина на вашата трпеза.

  • Пастеризацијата е термички процес со кој се обезбедува продолжување на свежината на производот без употреба на конзерванси без да се менува составот, вкусот и хранливата вредност на храната. По печењето, лебот се сече, се пакува и се изложува на т.н. повторно термичко третирање на соодветна температура, во одреден временски интервал.

maslinki

Рецепти
...

xasx

КРОКЕТИ ОД ПЧЕНКАРНО БРАШНО

pojadok_-jajca_leb_parcinja

Појадок со јајца и леб на парчиња

otvoren_sendvic_piperka_kaskaval

Отворен сендвич со пиперка и топен кашкавал

klub_sendvic_svez_zelencuk

Клуб-сендвич со свеж зеленчук

sendvic_pilesko_file_senf

Сендвич со пилешко филе и сенф

sendvic_tuna_crvena-piperka

Сендвич со туна и црвена пиперка

pecen_leb_-feta_domati

Печен леб со фета сирење и домати

sendvic_krem_sirenje_misirka_marula

Сендвич со крем-сирење, месо од мисирка и марула

Сите рецепти