Екстра бело брашно

Начин на подготовка

Од горенаведените состојки се замесува изедначено тесто, се покрива и се остава на топло околу 30 минути. Се сука кора од околу 1,5см до 2см и со чаша се вадат форми во облик на крофн,а кои се редат на послужавник посипан со брашно и покриени се оставаат да стасаат. Потоа крофните се пржат во длабок сад полн со масло за јадење. По желба крофните се декорираат со шеќер во прав или со растопена чоколада.

ekstra_belo1

Состојки

За тесто:

  • 1кг ЕСКТРА БЕЛО брашно тип 400
  • 400мл млеко
  • 3 јајца
  • 200мл масло за јадење
  • 200г шеќер
  • 20г квасец
  • 1 ванилин шеќер

Декорација по желба:-шеќер во прав или растопена чоколада.