КОЛАЧ СО ДВОПЕК И ОРЕВИ

Двопек бел

Начин на подготовка

Јајцата се матат пенасто. Се додаваат шеќерот, маслото за јадење, мелените ореви, павлаката, прашокот за печиво и мелениот двопек. Смесата потоа се става во тава и се пече на 200 C.

Шеќерот, водата и ванилиниот шеќер се оставаат да се проварат околу 5 минути. Откако ќе се испече, колачот се прелива со вака добиениот шербет. Кога колачот ќе се олади, се премачкува со претходно изматената шлаг пена (или со слатка павлака).

bel_pchenichen_dvopek

Состојки

За тесто:

 • 1 пакување двопек
 • 4 јајца
 • 1 прашок за печиво
 • 1 шолја шеќер
 • 1 шолја масло за јадење
 • 1 шолја ореви
 • 1 шолја павлака

 

За фил: (шербет)

 • 800 g шеќер
 • 2 шолји вода
 • 1 ќесичка ванилин шеќер
 • За глазура:
 • 1 шлаг крем или
 • слатка павлака