ЧИЗКЕЈК СО ДВОПЕК И ЈАГОДИ

dvopek-so-jagodi

Двопек бел

Начин на подготовка

Двопекот се дроби со сукало, потоа да се меша со 2 лажици шеќер и путер. Смесата се меси со рака, потоа се распоредува во подмачкано тавче и убаво се рамни. Сирењето добро се меша со шеќерот, кората и сокот од лимон и се додава 1 жолчка од јајце. Белката се мати и се додава на кремот од сирење. Смесата потоа се става врз иситнетиот двопек и се пече 75 минути на 150C. Кога колачот ќе се испече, се остава 10 минути да се олади, потоа се премачкува со мармаладот од јагоди.

bel_pchenichen_dvopek

Состојки

  • 9 парчиња двопек
  • 40 g путер
  • 135 g шеќер
  • 400 g несолено свежо сирење
  • рендана кора од лимон
  • 1 лажица лимонов сок
  • 1 јајце
  • мармалад од јагоди