Микс од зрна

Начин на подготовка

1. Добро измешајте го месото, морковот, кромидот, крем-сирењето, тиквичката, јајцето, презлата и доматниот сос. Формирајте мали топчиња и притиснете ги со дланките.
2. Загрејте го маслото во тавче на средна температура. Испржете ги ќофтињата.
3. Исечете ги парчињата леб со калап со кружна форма.
4. Ставете ги ќофтињата на 4 од парчињата леб.
5. Врз нив ставете марула, домат и поклопете со парче тост леб.

miks-od-zrna

Состојки

 • 1 пакување пченичен тост леб со микс од зрна
 • 500 грама говедско мелено месо
 • 1 мал изрендан морков
 • 1 мал исечкан црвен кромид
 • ½ шолја крем-сирење
 • 1 изрендана тиквичка
 • 1 изматено јајце,
 • презла
 • 1 супена лажица сос од домати
 • 1 супена лажица масло
 • домат исечкан на парчиња