БРЗИ БРУСКЕТИ

Двопек 'ржан

Начин на подготовка

Двопекот се поминува со лукот, а потоа се прелива со малку маслиново масло. Одозгора се става парче сирење и парчиња од испечените, исечкани и исчистени црвени пиперки. За декорација се сечка магдонос и се посипува одозгора.

pchenichen_dvopek_so_rz

Состојки

  • 8 парчиња ‘ржан двопек
  • 4 чешниња лук
  • 2 лажици маслиново масло
  • 4 црвени печени пиперки
  • 200 g сирење
  • магдонос