100% интегрален леб со пребиотик

Тежина : 350g

100% интегрален леб со пребиотик  е направен од 100% интегрално пченично и ’ржано брашно. Ефектот на диететските влакна од интегралните брашна е дополнет со додадениот пребиотик од акација кој  овозможува одржување на нормална цревна микрофлора што е важно за здравјето на дигестивниот тракт, а воедно помага при заштита од воспалителни процеси и ги подобрува општата добросостојба и здравје.

  • 280 kcal /100g 350g
  • Пастеризацијата е термички процес со кој се обезбедува продолжување на свежината на производот без употреба на конзерванси без да се менува составот, вкусот и хранливата вредност на храната. По печењето, лебот се сече, се пакува и се изложува на т.н. повторно термичко третирање на соодветна температура, во одреден временски интервал.

integralen-prebiotik

Рецепти
...

xasx

КРОКЕТИ ОД ПЧЕНКАРНО БРАШНО

pojadok_-jajca_leb_parcinja

Појадок со јајца и леб на парчиња

otvoren_sendvic_piperka_kaskaval

Отворен сендвич со пиперка и топен кашкавал

klub_sendvic_svez_zelencuk

Клуб-сендвич со свеж зеленчук

sendvic_pilesko_file_senf

Сендвич со пилешко филе и сенф

sendvic_tuna_crvena-piperka

Сендвич со туна и црвена пиперка

pecen_leb_-feta_domati

Печен леб со фета сирење и домати

sendvic_krem_sirenje_misirka_marula

Сендвич со крем-сирење, месо од мисирка и марула

Сите рецепти